Trzeba zrobić eksperyment? To go robimy!

– Unikamy grafik i animacji. W ten sposób chcemy oddać hołd oryginalnej „Sondzie” – opowiada dr Tomasz Rożek, prowadzący program „Sonda 2”. Premiera już w najbliższy poniedziałek.

– Widziałem plany scenografii na papierze i wtedy wydawało mi się, że ona będzie dużo mniejsza, a tymczasem okazuje się, że zajmuje praktycznie całe studio – opowiada dr Tomasz Rożek. I dodaje: – Planety wyglądają tak, jakby były na wyświetlaczach, a to jest ręczna robota.

Pierwsze dwa odcinki prześledzą losy słynnych sond Voyager, które zostały wystrzelone w kosmos prawie 40 lat temu, Rożek i jego goście spróbują także odpowiedzieć na pytanie: o co chodzi w bionice i dlaczego jest tak fascynują?

Jak najmniej efektów komputerowych

Oryginalna „Sondy” została wyemitowana po raz 8 września 1977 roku – program rozpoczął się właśnie informacją dotyczącą wystrzelenia w przestrzeń kosmiczną bliźniaczych sond Voyager. Legendarny program redaktorów Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka stanie się punktem odniesienia do podróży po świecie współczesnej techniki i nauki. Okazja ku temu jest doskonała: nowinki techniczne, o których mówili Kurek i Kamiński, w większości bowiem doczekały się pointy. Dr Tomasz Rożek skomentuje ze współczesnej perspektywy, a także – wraz ze swoimi gośćmi – spróbuje odpowiedzieć na pytanie, w jakich kierunkach rozwinie się w ciągu najbliższych dziesięcioleci dzisiejsza nauka i technologia. Będzie to swoisty „list w butelce” do przyszłych pokoleń, a być może także twórców… „Sondy 3”.

Poza tym dr Rożek przyznaje, że będzie jak najmniej efektów komputerowych, co również jest hołdem złożonym oryginałowi: – Specjalnie unikamy grafik i animacji, co jest nawiązaniem do pierwowzoru „Sondy 2”. Podchodzimy do sprawy analogowo – jeżeli trzeba zrobić eksperyment, to go tutaj robimy – mówi.

Premiera „Sondy 2” w najbliższy poniedziałek, 14 marca, o godz. 21:50 w TVP2. Kolejnych odcinków szukajcie też w vod.tvp.pl.


Co zobaczymy w pierwszym odcinku „Sondy”?